uczestnicy kongresu

XXVI Kongres Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu

XXVI Kongres Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu odbył się w dniach 7-9 października 2022roku. Na miejsce tegorocznego spotkania został wybrany Hotel Remes w Opalenicy.

Kampania

Kongres otworzył Prezes PSPS prof. UAM dr hab. Roman Gołębiewski, który powitał wszystkich uczestników oraz Wiceprezes Pani Iwona Król, która podziękowała partnerom za wsparcie tegorocznego Kongresu.

Przede wszystkim Złotemu Partnerowi – firmie INTERTON, dystrybutorowi najwyższej jakości aparatów słuchowych, niezawodnych produktów Cedis/Egger oraz wielu profesjonalnych urządzeń do diagnostyki słuchu dzieci i dorosłych.

interton

Srebrnemu Partnerowi oraz fundatorowi nagród w I Konkursie PSPS -GRUPIE ZAKUPOWEJ TWÓJ SŁUCH, która od ponad 4 lat zrzesza i zaprasza do współpracy rodzinne i niezależne firmy działające na terenie kraju.

Brązowemu Partnerowi – firmie SONIC, amerykańskiej marce aparatów słuchowych będących od 2010 roku częścią Grupy DEMANT, zajmującej się słuchem i protetyką słuchu oraz technologiami komunikacyjnymi. Aparaty i akcesoria produkowane są w polskiej fabryce, w Mierzynie k/Szczecina.

sonic

Partnerowi ,firmie PHONAK należącej do grupy Sonova, producentowi aparatów słuchowych i systemów wspomagających słyszenie od ponad 75 lat.

Pierwszy referat dla uczestników kongresu został wygłoszony przez prof. UAM dr hab. Romana Gołębiewskiego. Przedstawione zostały w nim zalety aparatów kostnych oraz obawy związane z ich zastosowaniem widziane od strony protetyka słuchu i pacjenta.

Następnie Pan Marcin Herzig Sales Manager reprezentujący producenta aparatów na przewodnictwo kostne, firmę BHM pokazał możliwości zastosowania rozwiązań i korzyści ze względu na wielkość niedosłuchu, wiek pacjenta i oczekiwania indywidualne. Można było na żywo zobaczyć te rozwiązania co cieszyło się dużym zainteresowaniem, ponieważ na co dzień tego produktu z uwagi na rzadkie zastosowanie, większość gabinetów nie posiada.

Jeszcze przed przerwą kawową odbył się ciekawy wykład prof. UAM dr hab. Andrzeja Wichra na temat perspektyw wykorzystania testów HINT. Mają one pomóc w walidacji procesu dopasowania aparatów słuchowych.

Zaraz po przerwie gościliśmy wykładowców z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Panowie dr Olgierd Stieler i dr Dariusz Komar szeroko omówili temat dopasowania aparatów słuchowych u dzieci.

Jako podsumowanie powyższego tematu Pan mgr Adam Nowak przedstawił co protetyk słuchu wiedzieć powinien o protezowaniu dzieci. Zawarł w swojej prezentacji najnowsze rozwiązania technologiczne stosowane podczas doboru aparatów u dzieci oraz sposób sprawdzania zysku z zaprotezowania malucha.

Pierwszy dzień zakończył się uroczystą kolacją, po której Pani mgr Halina Paliwoda przedstawiła Gościa wieczoru Pana Grzegorza Płonkę. Mieliśmy okazję obejrzeć 20 minutowy reportaż Pani Barbary Kaczyńskiej „ Moja Sonata Księżycowa”, o dorastaniu Pana  Grzegorza Płonki oraz jego miłości do muzyki od najmłodszych lat. Następnie wysłuchaliśmy pięknego wykonania na żywo utworów z płyty „Słyszą światło księżyca” Pana Grzegorza. Na bis odegrana została Sonata Bethovena , od której tak naprawdę wszystko się  zaczęło, ukształtowała się droga muzyczna artysty. Tymczasem dzisiaj Pan Grzegorz Płonka  jest laureatem nagrody prezydenta Katowic w dziedzinie kultury,   w 2015 roku został  laureatem I Międzynarodowego Festiwalu Dzieci, Młodzieży i Dorosłych „Ślimakowe Rytmy”. W  2016 r.  zwycięzcą konkursu „Człowiek Bez Barier” . W roku 2019 wydał płytę pt. „Słyszę światło księżyca”. Uczestnicy kongresu po koncercie mogli zakupić płytę z dedykacją od Pana Grzegorza.

Grzegorz_Plonka

Drugi dzień kongresu rozpoczął się VI Biegiem „Dbaj o swój słuch”, do którego póki co chętnych nie brakuje. Jak co roku nad organizacją czuwa Pan mgr.inż. Andrzej Kwiatkowski. Pogoda dopisała, zatem biegacze mogli podziwiać piękną złotą polską jesień w otoczeniu stadionów, na których trenowali nie raz polscy reprezentanci piłki nożnej.

bieg
Zaraz po śniadaniu spotkaliśmy się, aby zebrać nową dawkę wiedzy. Poranne wykłady rozpoczęła Pani mgr Ewelina Kalicka, która przedstawiła zdolności neuroplastyczne ludzkiego mózgu u osób z niedosłuchem. Wykład został poparty licznymi badaniami neuroobrazowymi autorów z całego świata.

Na temat diagnostyki martwych obszarów ślimaka w procesie doboru aparatu słuchowego, wykład poprowadził Pan prof. UAM dr hab. Andrzej Wicher. W oparciu o podstawowe badania słuchu nie jesteśmy w stanie wyznaczyć częstotliwościowych zakresów występowania martwych obszarów, ale charakterystyczne cechy audiogramów mogą wskazywać na możliwość wystąpienia martwych obszarów ślimaka w uchu wewnętrznym.

Pan Rafał Przesiecki z firmy Interton przestawił nam w jaki sposób badanie wykonać i jak interpretować wyniki testu TEN oraz możliwość przeprowadzenia badań określających czy u pacjenta znajdują się pola martwe w ślimaku.

Kolejnym ciekawym wystąpieniem była prezentacja Pani prof. Dorota Hojan-Jezierskiej. Pani Profesor przedstawiła przegląd najnowszych badań nt. dopasowania bimodalnego, a dr Olgierd Stieler odpowiedział na pytanie czy mózg jest w stanie uporać się z różnym rodzajem i miejscem stymulacji.

A jeśli aparat to za mało…? Bardzo ciekawy wykład wygłosił prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. mgr zarz. Piotra Henryka Skarżyńskiego, który nam protetykom wyjaśnił jak wygląda i w jakich przypadkach jest wskazane wszczepienie implantów ślimakowych. Dowiedzieliśmy się, jak długo pacjent oczekuje na implant oraz jaki jest ich odsetek w porównaniu z pacjentami zaprotezowanymi aparatami słuchowymi.

Prof. UAM dr hab.Romana Gołębiewskiego przybliżył jak ważne są pomiary REM na uchu rzeczywistym dla właściwego dopasowania aparatów słuchowych. Jak duże mogą być różnice wzmocnienia aparatów słuchowych,  kiedy wykorzystujemy krzywe uśrednione dla populacji, a kiedy wyznaczymy te krzywe indywidualnie dla pacjenta.

Szumy uszne- problem, z którym borykają się nasi pacjenci. W tym roku gościliśmy  Panią Alicję N. Malicką, PhD | Director of Graduate Research Senior Lecturer, Audiology. Przedstawiono nam jakie są rekomendacje i praktyka kliniczna w rehabilitacji pacjentów z szumami usznymi. Porównano różne testy dostępne do oceny szumów usznych.

Samomotywacja w biznesie – wykład Pana mgr Krzysztofa Operacza. Poruszone zostały kwestie indywidualnego podejścia do potrzeb pacjenta.  Każdy pacjent to inne wymagania, którym my jako protetycy słuchu powinniśmy sprostać.

I_Konkurs_PSPS

W tym roku wzbogaciliśmy Kongres o organizację I Konkursu PSPS. Uczestnicy na chwilę mogli poczuć się jak na Miedzynarodowych Targach EUHA . Zadaniem wystawców było przygotowanie stoiska, tak aby ich produkty była zapamiętane. Na końcu artykułu znajdziecie Państwo opis stoisk. Każdy z uczestników miał za zadanie ocenić pomysłowość na stoisko, wykład na temat produktu i sam produkt. Liczba uzyskanychpunktów była zbliżona co oznaczało, że wszyscy producenci przygotowali się doskonale. Komisja skrutacyjna po podliczeniu głosów wyłoniła zwycięzców.  Mogliśmy również nagrodzić uczestników kongresu za oddane głosy. Sponsorem nagród była GRUPA ZAKUPOWA TWÓJ SŁUCH. Ciesząc się razem z producentami poprosiliśmy nagrodzone firmy o kilka słów na temat udziału w I Konkursie Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu :

tWOJ_sLUCH

Jest mi niezmiernie miło, że właśnie dzięki Państwa głosom SONIC został wyróżniony I miejscem za innowacyjność stoiska i prezentację firmy podczas XXVI Kongresu PSPS. W imieniu zespołu SONIC bardzo dziękuję za Państwa uznanie. Jako osoba odpowiedzialna za markę SONIC miałem okazję i zaszczyt odebrać nagrodę główną oraz okolicznościowy dyplom i puchar. Nagrody te dedykuję wszystkim, którzy dzięki swoim codziennym wysiłkom i zaangażowaniu przyczyniają się do rozwoju, jak i bardzo pozytywnego postrzegania marki SONIC w środowisku protetyki słuchu. To kolejny, bardzo mocny impuls dla naszych działań, który traktujemy także jako zobowiązanie i wyzwanie, aby z SONIC każdy dzień brzmiał lepiej – Łukasz Tworek Sonic”

Zajęliśmy jako Signia II zaszczytne miejsce. Czujemy się bardzo wyróżnieni i bardzo dziękujemy wszystkim za głosy. To dla nas ważne, że Signia cieszy się taką popularnością”- powiedziała Pani Agnieszka Idelze Gomulak odbierając nagrodę.

sIGNIA

Gratulujemy Zarządowi Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu organizacji XXVI Kongresu PSPS, który odbył się w dniach 7-9 października br. w Opalenicy. Tradycją kongresów PSPS jest wysoki poziom referatów i warsztatów stanowiących merytoryczną część spotkania. W tym roku jednakże, specjalne słowa uznania należą się organizatorom za pomysł i przeprowadzenie bardzo ciekawego konkursu dla wystawców, w którym notabene marka Bernafon zdobyła zaszczytne III miejsce. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy oddali na nas swój głos. Szczególnego podkreślenia zasługuje również pomysł, zaproszenia przez organizatorów gościa specjalnego, Pana Grzegorza Płonki. Artysty, którego występ pozostanie w naszej pamięci na długo. Dziękujemy, Zespół Bernafon „

Część oficjalną kongresu zakończono wystąpieniem Prezesa PSPS prof. UAM dr. hab. Romana Gołębiewskiego, który podziękował wszystkim uczestnikom za udział w kongresie. Jednocześnie ogłosił swoją rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa w Stowarzyszeniu PSPS. Rezygnację również złożyła Pani Mariola Kmiecik, prowadząca dotychczas sekretariat stowarzyszenia. Wiceprezes Pani Iwona Król podziękowała za dotychczasową pracę na rzecz Stowarzyszenia osobom odchodzącym.

Po rozdaniu certyfikatów uczestnicy udali się na kolację. Na późniejszą godzinę zaplanowane zostało spotkanie  towarzyskie. Każdy znalazł miejsce dla siebie. Była muzyka, kręgle i bilard. Wspólnie spędziliśmy czas do 2:00 nad ranem. W niedzielę po śniadaniu nadszedł czas na powrót . Każdy z nas wywiózł dawkę nowej wiedzy, a co niektórzy nawet nagrody.

Kongresowi PSPS towarzyszyła wspomniana wcześniej wystawa producentów aparatów słuchowych oraz aparatury diagnostycznej. Nie zabrakło w tym roku również elementów wyróżniających. Sali wystawowej nie dało się ominąć, ponieważ prowadził nas tam zapach popcornu. Zjeść można było watę cukrową, napić się drinka albo świeżo wyciskanego soku. Organizowane były również loterie fantowe i koło fortuny. Wszystko to przygotowali wystawcy, abyśmy mogli poczuć się jak na targach EUHA, a oni mogli zebrać jak najwyższą punktację w I Konkursie PSPS. Poniżej przedstawiono produkty zaprezentowane przez poszczególnych wystawców na stoiskach oraz w trakcie kilkuminutowych wystąpień.  W fotorelacji zobaczyć można czym nas zaskoczyli na swoich stoiskach.

Po raz pierwszy swoje stoisko na Kongresie PSPS miała Kampania Usłyszeć Świat. Studenci z UAM z Katedry Akustyki prezentowali jak słyszy osoba z prawidłowym słuchem oraz osoby z niedosłuchem starczym. Działania w ramach Kampanii Usłyszeć Świat – usłysz wszystkie odcienie dźwięków przestawiła w imieniu Zarządu PSPS, mgr Kinga Dotka.

Firma INTERTON  jako” Złoty Partner”  zaprezentowała aparaty na przewodnictwo kostne firmy BHM, której jest ich wyłącznym dystrybutorem na terenie Polski. Przedstawiła również pełne portfolio, w skład którego wchodzi sprzęt diagnostyczny firm PathMedical, AuditData i Oscilla, produkty do czyszczenie i dezynfekcji aparatów słuchowych marki Cedis, urządzenia wspomagające słyszenie i pętle indukcyjne oraz kabiny ciszy marki Sibelmed, Puma. Podstawą oferty nadal pozostają wysokiej klasy aparaty słuchowe marki Interton wiodącego duńskiego producenta o sprawdzonej technologii GN.

Spotkanie z Protetykami to wciąż podróże po świecie aparatów słuchowych, technologii, sytuacji napotykanych w gabinetach, gdzie nie do końca wiemy kto gra pierwsze skrzypce – pacjent, aparat  słuchowy czy ja Protetyk Słuchu ;). A GZ Twój Słuch , Grupa stworzona przez Protetyków Słuchu miała przy swoim stoisku inną ofertę od pozostałych wystawców. Przedstawiała wizje, oraz dalszy rozwój i drogę na przyszłe lata działania Twojego Słuchu wraz z partnerami, na których czeka z otwartymi ramionami. Jednocześnie zapewniając ,że słodyczy i światła nie zabraknie obdarowując kg cukru i świecą na ciemne i chłodne dni. GRUPA ZAKUPOWA TWÓJ SŁUCH w tym roku również była srebrnym partnerem.

Brązowy Partner firma SONIC , która zawsze kieruje się swoimi 4 fundamentalnymi wartościami: Naturalny Dźwięk, Rozumienie Mowy w Hałasie, Prostota we Wszystkim, co Robimy oraz Styl, który się Wyróżnia. W oparciu o te cztery filary w 2022 roku poszerzyła ofertę w rodzinie aparatów Radiant. Najnowsze aparaty Sonic Radiant miniBTE T oraz wewnątrzuszne są już dostępne we wszystkich pięciu poziomach technicznych.

Podstawą aparatów Radiant jest najnowsza platforma technologiczna: Extend, która wykorzystuje więcej pamięci i większą moc przetwarzania, aby zapewnić pacjentom spersonalizowane wrażenia słuchowe. Platforma Extend jest wręcz naszpikowana zaawansowanymi funkcjami, takimi jak cyfrowe przetwarzanie sygnału w technologii Radian, innowacyjne środowisko akustyczne SmartMusic Pro, interaktywne narzędzie do personalizacji, bezpośrednia łączność z Bluetooth Low Energy 2,4 GHz, zdalne dopasowanie, a to tylko kilka z naszych najnowszych rozwiązań. Radiant aparaty wewnątrzuszne podobnie, jak już znane modele miniRITE i miniBTE również wykorzystują więcej pamięci i mocy obliczeniowej do wyszukiwania, filtrowania i dostosowywania dźwięków, które użytkownicy chcą usłyszeć, dzięki czemu mogą oni w pełni cieszyć się każdą chwilą, bo z SONIC każdy dzień brzmi lepiej.

Na stoisku Ray Center Trading zaprezentowane zostały baterie Power One Evolution o pojemności większej o 12-15% od innych dostępnych na rynku. Przekłada się to na 1 – 2 dni dłuższego działania baterii. Jest to doskonały przykład ulepszenia rzeczy, w której jak wydawało się, nie było czego poprawiać. Zastosowanie najnowszej technologii TFT sprawiło, że każdy może używać baterii Power One Evolution bardziej efektywnie i mieć więcej wolności w podejmowaniu decyzji i wyzwań.

RCT

Firma Starkey od ponad 50 lat z pasją i kunsztem rzemiosła stale skupia się na udoskonalaniu swoich produktów dożąć do perfekcji. Wynikiem wieloletniego doświadczenia jest najnowsza linia produktów Evolv AI.  W pełnej gamie rozwiązań oferują pacjentom rozwiązania ładowalne, z wbudowanymi czujniki ruchu, łącznością bluetooth, innowacyjnymi funkcjami jak „Powiadomienie o upadku” oraz „Tłumacz” wraz z gwarancją najwyższej klasy odporności IP68 we wszystkich rozwiązaniach wewnątrzusznych i zausznych.

sTARKEY

Marka Signia zaprezentowała najnowocześniejsze produkty na platformie AX, która niezależnie przetwarza sygnał mowy i hałas tła, pozwalając na wyjątkowo wyraźne rozumienie rozmów przy zachowaniu świadomości otoczenia. Product Manager Paweł Robak podczas swojego wykładu „Nowości w jesienno-zimowej odsłonie” przedstawił najnowsze aparaty słuchowe – elegancki model SLIM-RIC Styletto AX z przenośną ładowarką oraz model RIC Pure 312 AX na klasyczne baterie. Ponadto przybliżył niezwykłe zalety technologii AX oraz jej nowe funkcje: Auto EchoShield (automatyczną redukcję pogłosu), Own Voice Processing 2.0 (ulepszone przetwarzanie własnego głosu użytkownika), HandFree (rozmowy telefoniczne bez konieczności trzymania smartfona w dłoni) oraz Moje Aktywności – opcję monitorowania stanu zdrowia, która zachęca do ciągłego używania aparatów słuchowych.

W tym roku firma GNP Magnusson promowała wykorzystanie pomiarów na uchu rzeczywistym w codziennej praktyce protetycznej. Na przykładzie ładowalnych aparatów słuchowych ReSound ONE BTE oraz urządzeń do pomiarów REM firmy Audidata – Primus Pro, HIT Box Pro i LS Mini przedstawiła jak w łatwy i szybki sposób przeprowadzić proces dopasowania. Podkreśliła znaczenie takiego protezowania w przypadku pacjentów pediatrycznych z uwagi na ograniczoną komunikację oraz pacjentów z głębokim ubytkiem słuchu, u których dynamika słuchowa jest bardzo zawężona. W obu tych przypadkach jedynym bezpiecznym i precyzyjnym rozwiązaniem zapewniającym najlepszy standard protezowania jest wykorzystanie pomiarów na uchu rzeczywistym. Firma GNP Magnusson jest w stanie zapewnić potrzebną do tego aparaturę i wyszkolić protetyka słuchu w jej użytkowaniu.

gnp_mAGNUSSON

Zaprezentowano nowe rozwiązania marki Phonak, dzięki którym realizują swoją filozofię Dobre Słyszenie to Dobre Samopoczucie.  Przedstawiono pierwszy na świecie aparat słuchowy o zwiększonej wodoodporności Phonak Audéo Life. Dzięki solidnej obudowie przetestowanej powyżej wymagań klasy IP68, aparat ten jest odporny na działanie wody słonej, słodkiej czy chlorowanej, jest też bardziej odporny na działanie potu i został wyposażony w sprawdzoną już technologię marki Phonak. Teraz użytkownicy tych aparatów mogą cieszyć się aktywnym stylem życia bez obaw, że ich aparat ulegnie uszkodzeniu w wyniku zamoczenia. Niezwykle ważną kwestią dla użytkowników jest także komunikacja i możliwość zaangażowania w aktywności grupowe czy poprawę relacji z bliskimi. Tu naprzeciw wychodzi technologia wielomikrofonowa stosowana już od dawna, a także nowa funkcja StereoZoom 2.0, która płynnie przechodzi między szerszym trybem kierunkowym UltraZoom a węższym StereoZoom 2.0. i inteligentnie dostosowuje wyrazistość sygnału mowy wraz ze wzrostem poziomu hałasu, w efekcie czego uzyskuje się lepszy SNR o 3 dB. Dzięki tym i wielu innym rozwiązaniom dostępnych w aparatach Phonak Lumity ich użytkownicy mogą żyć bez ograniczeń i cieszyć się lepszym samopoczuciem.

phonak

Audibel to nowoczesna, amerykańska marka premium która w swoich produktach podąża za rozwojem technologicznym opierając pracę najnowszej linii produktów Arc AI na działaniu sztucznej inteligencji. Jedna para aparatów, daje pacjentowi, aż 55 milionów możliwości ustawień, automatyczny system zarządzania dźwiękiem redukuje hałas, aż do 22 dB a wiatr do 32 dB. Inteligentny Tryb Edge, na życzenie pacjenta analizuje środowisko by dostosować ustawienie aparatów do każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, przy jednoczesnym zachowaniu prostoty użytkowania.

audibel

Rok 2022 był niezwykle owocny dla marki Bernafon. Bazująca na Hybrid Technology™ rodzina produktowa Alpha 9│7│5 została poszerzona o niższe segmenty cenowe 3 oraz 1.

bERNAFON

Ponadto wprowadzone została na rynek długo oczekiwane modele miniBTE zarówno w wersji ładowalnej jak i zasilanej bateriami. W drugiej połowie roku rozszerzono ofertę o wewnątrzuszne aparaty Alpha oraz o budżetowe linie produktowe Entra A, a udostępnione w roku 2022 oprogramowanie Oasisnxt  wprowadziło dopasowanie aparatów na jeszcze wyższy poziom.

milo_razem

Serdecznie zapraszamy za rok. Będzie równie miło i sympatycznie.

Zarząd Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu