Kongres PSPS

Relacja z XXV, Jubileuszowego Kongresu Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu – 15-17.10.2021

W dniach 15-17 października w Szklarskiej Porębie odbył się XXV Jubileuszowy Kongres Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Patronami medialni były portale: Medycyna Praktyczna oraz Rynek Zdrowia.

Kongres rozpoczął Prezes PSPS prof. UAM dr hab. Roman Gołębiewski, który po powitaniu wszystkich uczestników, podziękował i wręczył statuetkę prof. dr. hab. Edwardowi Hojanowi za nieoceniony wkład w rozwój PSPS oraz protetyki słuchu w Polsce.

Następnie prof. UAM dr hab. Roman Gołębiewski przedstawił historię protetyki słuchu w Polsce oraz przedstawił możliwe kierunki rozwoju tego zawodu. Historia protetyki słuchu nierozerwalnie wiążę się z Instytutem Akustyki na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W roku 1992 z inicjatywy prof. dr. hab. Edwarda Hojana zostało powołane Studium Zawodowe z Protetyki Słuchu, które z czasem przekształciło się na kierunek studiów. Stworzenie tego kierunku studiów możliwe był również dzięki ścisłej współpracy z Akademią Medyczną w Poznaniu.

W odniesieniu do kierunków rozwoju zawodu protetyka słuchu, prof. UAM dr hab. R. Gołębiewski stwierdził, że przyszłość tego zawodu jest bardzo mocno uzależniona od kształtu Ustawy Ministerstwa Zdrowia o niektórych zawodach medycznych. Zarząd PSPS uczestniczy w rozmowach dotyczących tej Ustawy i przedstawia swoje stanowisko.

Kolejny referat wygłosił założyciel PSPS oraz „ojciec” polskiej protetyki – prof. dr hab. Edward Hojan-polski fizyk, akustyk. Referat dotyczył powstania Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu i jego ćwierćwiecza w Polsce.

Pierwszy dzień zakończył się uroczystą kolacją, która została uświetniona wspaniałym występem aktorów z teatru Jeleniogórskiego.

Drugi dzień kongresu rozpoczął się V Biegiem „Dbaj o swój słuch”, w którym udział wzięło kilkanaście osób.

W pierwszej sesji znalazły się referaty dotyczące Neuroflow – interaktywnego treningu wyższych funkcji słuchowych dla dzieci z zaburzeniami przetwarzania słuchowego APD (ang. Auditory Processing Disorder). Pierwszy z nich został wygłoszony przez dr. Andrzeja Senderskiego. Protetyk słuchu uczestnicząc w zespole specjalistów wykonuje audiometryczne badanie słuchu. Podstawą prawidłowej diagnozy APD jest wykluczenie niedosłuchu u dziecka. Dzieci najczęściej kierowane są z poradni psychologiczno-pedagogicznych, od logopedów, od nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego, od lekarzy pediatrów, psychiatrów, neurologów, od psychologów. Podczas diagnozy metodą Neuroflow badanie przeprowadza się baterią testów oceniających wyższe funkcje słuchowe. Są to testy psychoakustyczne oceniające między innym rozumienie mowy w szumie, różnicowanie wysokości dźwięku, rozdzielczość czasową i częstotliwościową narządu słuchu, funkcje rozdzielnouszne. Badając dziecko baterią testów wg metody Neuroflow, na podstawie otrzymanych wyników, kwalifikuje się zaburzenia według trzech rodzajów deficytów. W jednym z nich tzw. deficytem uwagi rozważa się równoczesne zastosowanie systemu FM. Na doborze tego rodzaju urządzeń znają się głównie protetycy słuchu. Potrafią odpowiednio wybrać, omówić ich pracę, wyjaśnić jak stosować. Należy jednak pamiętać, że stosowanie systemu FM nigdy nie powinno zastępować treningu słuchowego.

Kolejny referat wygłosiła pani Halina Paliwoda, która przedstawiła Neuroflow w praktyce protetyka słuchu.

Bardzo interesujący wykład poprowadziła pani dr Wiesława Klemens specjalizująca się w terapii szumów usznych. Coraz więcej w Polsce gabinetów protetycznych włącza do swojej oferty terapię szumów usznych opartą na modelu TRT, aby pomóc grupie pacjentów borykającym się z szumami usznymi i nadwrażliwością na dźwięk.

Tytuł kolejnej sesji brzmiał: Obiektywne metody badań słuchu – zalety, ograniczenia, kierunki doskonalenia metod badawczych. W tej sesji referat wygłosił prof. dr hab. Michał Karlik oraz pani mgr Kinga Dotka. W pierwszym referacie prof. dr hab. Michał Karlik przedstawił wyniki badań obiektywnych w ujęciu medycznym.

Pani mgr Kinga Dotka swój referat poświęciła omówieniu badań obiektywnych – od strony praktyka. Gabinety protetyków słuchu bardzo często są wyposażone w aparaturę do audiometrii impedancyjnej i otoemisji akustycznej. Warto zatem zastanowić się nad uwzględnieniem testów drożności trąbki słuchowej przed dopasowaniem aparatów słuchowych lub otoemisji u osób z prawidłowym słuchem w audiometrii tonalnej. Stosując zasadę cross-check możemy dobrać badania obiektywne, aby wykluczyć lub potwierdzić miejsce uszkodzenia drogi słuchowej również u osób z kontaktem werbalnym- mówiła Pani Kinga Dotka- protetyk słuchu.

Na koniec drugiego dnia Kongresu PSPS odbyły się warsztaty z wykonywania badań obiektywnych z udziałem producentów i dystrybutorów. Warsztaty cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników Kongresu.

Ostatni dzień kongresu rozpoczął się od bardzo interesującego referatu Pani Prezes Fundacji Echo. Referat dotyczył wpływu niedosłuchu na życie człowieka.

Drugi referat w tym dniu wygłosiła dr Wiesława Klemens, która kontynuowała omawianie terapii TRT, którą rozpoczęła dzień wcześniej.

Kongres zakończyło wystąpienie Prezesa PSPS prof. UAM dr. hab. Romana Gołębiewskiego, który podziękował wszystkim uczestników Kongresu za udział i wyraził nadzieję na udział w przyszłych Kongresach PSPS. Prezes podziękował również wszystkich Partnerom Kongresu, wystawcom oraz sponsorom za udział w Kongresie.

Na zakończenie Kongresu zostały rozdane certyfikaty uczestnictwa w Kongresie oraz odbyły się warsztaty z wykonywania pomiarów na uchu rzeczywistym. Warsztaty te, podobnie jak warsztaty z dnia poprzedniego, cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników Kongresu.

Kongresowi PSPS towarzyszyła wystawa producentów aparatów słuchowych oraz aparatury diagnostycznej. Poniżej przedstawiono po krótce informacje zaprezentowane przez poszczególnych wystawców w trakcie kilkuminutowych wystąpień.

Twój Słuch

Grupa Zakupowa ,,Twój Słuch” zadebiutowała na 25-leciu Polskiego Stowarzyszenie Protetyków Słuchu jako firma Twój Słuch sp. z o.o., która powstała z inicjatywy polskich protetyków słuchu dla protetyków słuchu. Jej cel to zjednoczenie małych i średnich firm protetycznych, aby zachować jakość obsługi pacjenta, rodzinną atmosferę i niezależność podczas galopującej globalizacji. Uczestnicy na własne oczy przekonali się, że to działa i rośnie liczba partnerów w grupie, gdyż równość, solidarność i partnerstwo to cele nadrzędne w działaniu tej grupy.

twoj-sluch

Signia

Wewnątrzuszne aparaty słuchowe o nowoczesnym wyglądzie przypominającym douszne słuchawki bezprzewodowe – Signia Active / Active Pro. Są to urządzenia ładowalne, umożliwiające maksymalnie 26 godzin działania, a ładowarka do nich zawiera powerbank pozwalający na 3 dodatkowe cykle ładowania.

Przedstawiono nową platformę aparatów słuchowych – Signia Augmented Xperience. Charakteryzuje się ona dwoma oddzielnymi ścieżkami przetwarzania dźwięku: osobną dla dźwięków mowy i osobną dla dźwięków środowiskowych. Dzięki temu aparaty słuchowe dostosowują się do sytuacji akustycznej błyskawicznie, a moment zmiany ustawień jest nieodczuwalny przez użytkownika aparatów. Sygnał mowy jest zawsze czysty, a dźwięki otoczenia nie tracą swojej głębi. W rezultacie wszystkie dźwięki są naturalne i łatwiej jest określić kierunek, skąd dochodzą.

Nowości marki Signia to kolejne rozwiązania pomagające walczyć ze stygmatyzacją aparatów słuchowych i dające użytkownikom maksymalną niezależność oraz najlepszą jakość słyszenia.

signia

Bernafon

Tematem prezentacji przygotowanej przez firmę na Jubileuszowy XXV Kongres PSPS była rewolucyjna Hybrid TechnologyTM, dostępna w najnowszej rodzinie aparatów słuchowych Bernafon Alpha. Prezentację tą poprowadził Prezes Acustica Sp. z o.o. Andrzej Piątkowski.

Ponadto, jako dystrybutor amerykańskiej firmy MedRx, specjalizującej się w wyposażeniu Gabinetów Protetyki Słuchu, zaprezentowaliśmy system REM Speech+ służący do zaawansowanych pomiarów „akustyki ucha rzeczywistego”. REM Speech+ jest urządzeniem kompatybilnym z automatycznymi procedurami dopasowania REM dostępnymi w oprogramowaniu większości producentów aparatów słuchowych. Urządzenie REM Speech+ umożliwia również m.in. realizację procedury Live Speech Mapping oraz wykonanie klasycznego pomiaru RECD.

Naszą obecnością na ostatnim Zjeździe PSPS uczciliśmy zarówno 25-lecie istnienia Stowarzyszenia, jak i 75-lecie istnienia naszej firmy.

bernafon

Audiofon

Firma Audiofon, która w tym roku obchodzi swoje 30. urodziny, zaprezentowała najnowszą ofertę kierowaną do osób z niedosłuchem. Poza nowymi modelami aparatów słuchowych od kilku producentów warto zwrócić uwagę na usługi dodatkowe, które oferuje w ramach swojej działalności. Jako przedstawiciel producenta sprzętu diagnostycznego Maico umożliwiła uczestnikom Kongresu przetestowanie najnowszego urządzenia do wykonywania badań audiologicznych.

maico

GPN Magnusson

Firma GNP Magnusson Aparatura Medyczna Sp. z o.o. zaprezentowała nowości technologiczne w aparatach słuchowych firmy ReSound oraz pełne portfolio swoich produktów. Kluczowym elementem strategii firmy jest partnerstwo w biznesie -współpraca i wzajemne wsparcie w dążeniu do celu, jakim jest lepsze słyszenie i poprawa komfortu życia pacjentów. Portfolio produktów GNP Magnusson obejmuje narzędzia do otochirurgii, urządzenia medyczne oraz aparaty słuchowe. Zaprezentowane rozwiązania z pewnością spełnią różnorodne oczekiwania pacjentów oraz protetyków słuchu. Podczas Kongresu GNP Magnusson przedstawiło także najnowsze rozwiązanie technologiczne aparatu słuchowego ReSound ONE – słuchawkę M&RIE – z pierwszym na świecie mikrofonem w module słuchawki.

magnusson

Interton

Nowy aparat marki Interton- MOVE ma nowy, potężny mikroprocesor i układ scalony podwaja pamięć i szybkość przetwarzania w porównaniu z poprzednimi aparatami marki Interton.

Poprawia to wszystkie inne aspekty aparatu słuchowego. Dźwięk akustyczny wchodzący do mikrofonów można odwzorować cyfrowo z większą szczegółowością.

Wzrost wydajności akumulatora o 20%, oznacza dłuższy czas użytkowania przed wyczerpaniem się zasilania. Ta aktualizacja pozwala Interton Move działać szybciej i wydajniej niż poprzednie produkty i z większą mocą dla wszystkich dodatkowych funkcji, które zostały dodane. Pierwszy ładowalny aparat słuchowy Interton ze słuchawką w uchu (RIE) z wbudowaną baterią litowo-jonową, która utrzymuje do 30 godzin zasilania po jednym 3-godzinnym ładowaniu.

interton

Sonic

Sonic-marka z ponad 20-letnią tradycją i doświadczeniem zaprezentował Radiant – najnowszy aparat słuchowy zbudowany na platformie technologicznej Extend, która łączy innowacje ze sprawdzonymi technologiami i przyjaznymi dla użytkownika funkcjami, aby tworzyć prawdziwie spersonalizowane rozwiązania.

Aparaty Radiant to przede wszystkim 8 nowości-debiutów w Sonic, które obejmują zupełnie nowe technologie jakości dźwięku, akcesoria, oprogramowanie i rozwiązania w zakresie łączności.

sonic

Sonova Polska

Podczas XXV Kongresu PSPS  firma Sonova Polska Sp. z o.o. swoją obecność  zaakcentowała wystawiając stoisko, na którym prezentowano aparaty słuchowe najnowszej platformy Paradise, a także najnowszy mikrofon Roger On służący poprawie rozumienia mowy w hałasie i z odległości. Drugiego dnia  kongresu podczas prezentacji firm, pod intrygującym tytułem „Otwarte czy zamknięte dopasowanie? A może…”,Pan Tomasz Skwierczyński przedstawił działanie pierwszej na świecie „inteligentnej słuchawki” ActiveVent™ do aparatów słuchowych Paradise. Słuchawka ActiveVent™ zapewnia doskonałe brzmienie własnego głosu oraz lepsze brzmienie dźwięków strumieniowanych do aparatu, dzięki automatycznemu otwieraniu i zamykaniu wentylacji. Wprowadzenie tej słuchawki otwiera nowy rozdział w dopasowaniu aparatów poprzez zapewnienie korzyści jakie niesie otwarte i  zamknięte dopasowanie w jednym rozwiązaniu. Każdy zainteresowany tym osiągnięciem technologicznym mógł doświadczyć słuchania z ActiveVent™ na stoisku firmowym, poznając jej działanie przy otwartym i zamkniętym dopasowaniu, a także poznać różnice w słyszeniu z otwartą i zamkniętą wentylacją. Czy to zrobiło wrażenie, każdy kto słuchał może sam ocenić.

 

phonak