Kodeks etyki protetyka słuchu
Z radością przedstawiamy gotowy Kodeks Etyki Protetyka Słuchu – dokument, który stanowi zbiór najważniejszych zasad i wartości, jakimi powinni kierować się profesjonaliści w naszej dziedzinie.
Protetyk słuchu to nie tylko specjalista, ale przede wszystkim osoba odpowiedzialna za jakość życia pacjentów. Dlatego tak istotne jest, by nasza praca opierała się na uczciwości, empatii, szacunku i wysokich standardach zawodowych.
Wierzymy, że możliwa jest zdrowa, etyczna konkurencja, która nie tylko nie szkodzi pacjentom, ale motywuje do podnoszenia jakości usług. Kodeks ten jest wyrazem naszego wspólnego dążenia do budowania silnego, godnego zaufania środowiska protetyków słuchu.
Część ogólna
Art. 1
Zasady etyki protetyka słuchu wynikają z ogólnych norm etycznych. Zobowiązują one protetyka słuchu do przestrzegania praw człowieka i dbania o godność zawodu. Naruszeniem godności zawodu jest każde postępowanie protetyka słuchu, które podważa zaufanie do zawodu.
Art. 2
Obowiązkiem protetyka słuchu jest wypełnianie działań zawodowych zgodnie z ciągle aktualizowaną wiedzą w zakresie pomocy ludziom słabo słyszącym
Art. 3
Polskie Stowarzyszenie Protetyków Słuchu zobowiązane jest do czuwania nad przestrzeganiem zasad etyki i zachowaniem godności zawodu przez wszystkich członków stowarzyszenia, a także do starań, aby przepisy prawa nie naruszały ogólnych norm etycznych.
Rozdział I Postępowanie wobec osoby słabo słyszącej
Art. 4
Protetyk słuchu ma swobodę wyboru w zakresie metod protezowania, które uzna za najskuteczniejsze.
Jakość usług ze strony protetyka słuchu
Art. 5
Protetyk słuchu powinien przeprowadzić wszelkie postępowanie diagnostyczne i protetyczne z należytą starannością, poświęcając im niezbędny czas.
Art. 6
Protetyk słuchu może podejmować pierwszorazowe protezowanie u danego pacjenta jedynie po uprzednim potwierdzeniu zdiagnozowanego słuchu osoby słabo słyszącej przez lekarza laryngologa, audiologa lub w Ośrodku Audiologicznym.
Art. 7
Protetyk słuchu nie powinien wykraczać poza swoje umiejętności zawodowe przy wykonywaniu czynności protetycznych. Jeżeli zakres tych czynności przewyższa umiejętności protetyka słuchu, wówczas winien zwrócić się do bardziej kompetentnego kolegi, lekarz specjalisty lub Ośrodka Audiologicznego.
Art. 8
Protetyk Słuchu winien zabiegać o wykonywanie swego zawodu w warunkach, które zapewniają odpowiednią jakość opieki nad osobą słabo słyszącą.
Poszanowanie praw osoby słabo słyszącej.
Art. 9
Protetyk słuchu powinien życzliwie i kulturalnie traktować osoby słabo słyszące, szanując ich godność osobistą i prawo do intymności. Relacje między osobą słabo słyszącą, a protetykiem słuchu powinny opierać się na ich wzajemnym zaufaniu. Osoba słabo słysząca powinna mieć prawo do wyboru protetyka słuchu.
Art. 10
Obowiązkiem protetyka słuchu jest respektowanie prawa osoby słabo słyszącej do świadomego udziału w podejmowaniu podstawowych decyzji dotyczących jego słuchu. Informacja udzielona osobie słabo słyszącej powinna być sformułowana dla niej w sposób zrozumiały.
Art. 11
Protetyk słuchu nie może przeciwstawiać się by osoba słabo słysząca zasięgała opinii o stanie swego słuchu i postępowaniu u innego protetyka słuchu. Na życzenie osoby słabo słyszącej protetyk słuchu powinien ułatwić taką konsultację.
Art. 12
Protetyk słuchu podejmujący się opieki nad osobą słabo słyszącą powinien zapewnić tej osobie ciągłość opieki po zaprotezowaniu.
Art. 13
W przypadku popełnienia przez protetyka słuchu poważnej pomyłki lub wystąpienia nieprzewidzianych powikłań w trakcie protezowania powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem laryngologiem, audiologiem lub Ośrodkiem Audiologicznym.
Art. 14
Protetyk słuchu ma obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Tajemnicą są objęte informacje o osobie słabo słyszącej i jej otoczeniu uzyskane przez protetyka słuchu w związku z wykonywanymi czynnościami zawodowymi.
Art. 15
Nie jest naruszeniem tajemnicy zawodowej przez protetyka słuchu przekazanie informacji o stanie słuchu osoby słabo słyszącej lekarzowi kierującemu do niego osobę słabo słyszącą.
Art. 16
Zwolnienie z zachowania tajemnicy zawodowej może nastąpić:
– gdy osoba słabo słysząca wyrazi na to zgodę.
– jeśli zobowiązują do tego przepisy prawa.
Art. 17
Protetyk słuchu powinien czuwać nad tym, aby osoby asystujące lub pomagające mu w pracy przestrzegały tajemnicy zawodowej. Dopuszczanie ich do tajemnicy winno obejmować wyłącznie zakres niezbędny do prawidłowego wykonywania ich czynności zawodowych. Protetyk słuchu musi czuwać nad prawidłowym prowadzeniem dokumentacji oraz zabezpieczeniem jej przed ujawnieniem. Dokumentacja powinna zawierać wyłącznie informacje potrzebne dla postępowanie protetycznego.
Rozdział II
Stosunki wzajemne między protetykami słuchu
Art. 18
Protetycy słuchu powinni okazywać sobie wzajemny szacunek. Protetyk słuchu nie powinien wypowiadać wobec osoby słabo słyszącej i jej otoczenia, a także wobec personelu asystującego lub publicznie, niekorzystnej oceny działalności zawodowej innego protetyka słuchu lub dyskredytować go w jakikolwiek sposób. Wszelkie uwagi o dostrzeżonych błędach w postępowaniu innego protetyka słuchu powinien przede wszystkim przekazać zainteresowanemu protetykowi. Solidarność zawodowa nie może być podstawą do ukrywania błędów zawodowych innych protetyków.
Art. 19
Doświadczeni protetycy słuchu winni służyć radą i pomocą młodszym kolegom. Pełniący funkcje kierownicze mają obowiązek dbać o podnoszenie kwalifikacji zawodowych podległych im pracowników.
Rozdział III
Zasady postępowania w praktyce zawodowej
Art. 20
W zakresie wykonywania swoich czynności zawodowych protetyk słuchu powinien realizować wszystkie sugestie lekarza laryngologa, audiologa lub Ośrodka Audiologicznego. W razie wątpliwości protetyk powinien skonsultować się z lekarzem lub Ośrodkiem Audiologicznym. Opinia konsultanta ma charakter ostateczny.
Art. 21
Powinnością każdego protetyka słuchu jest stale uzupełnianie i doskonalenie wiedzy i umiejętności zawodowych, a także przekazywanie ich swoim współpracownikom. Wszyscy protetycy słuchu w miarę swoich możliwości, winni brać czynny udział w pracach Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu.
Art. 22
Protetyk słuchu powinien odnosić się z należytym szacunkiem i w sposób kulturalny do personelu pomocniczego. Powinien jednak pamiętać, że jedynie on ma prawo i obowiązek podejmowania decyzji związanych z prowadzonym przez niego protezowaniem.
Art. 23
Protetycy słuchu powinni solidarnie wspierać działalność swego samorządu, którego zadaniem jest zapewnienie protetykom słuchu należnej pozycji w społeczeństwie. Podejmując krytykę działania Stowarzyszenia winni prowadzić ją przede wszystkim w środowisku protetyków słuchu lub na lamach pism Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu.
Art. 24
Jeśli zostanie naruszone dobre imię protetyka słuchu, powinien on uzyskać od Polskiego Stowarzyszenia Protetyków Słuchu wszelką możliwą pomoc w naprawianiu wyrządzonej mu szkody.
Art. 25
Protetykowi słuchu nie wolno narzucać swych usług osobom słabo słyszącym lub pozyskiwać ich w sposób niezgodny z zasadami etyki oraz lojalności wobec kolegów.
Art. 26
Usługa protezowania może być usługą płatną pod warunkiem uwzględnienia w cenniku danego gabinetu protetyki słuchu.
Art. 27
Jeżeli z zatrudnienia protetyka słuchu wynika, że winien on spełniać swe obowiązki wobec powierzonych jego opiece osób słabo słyszących bez świadczeń finansowych z ich strony, to nie może żądać od niego wynagrodzenia w jakiejkolwiek formie, ani też uzależniać protezowania od uzyskania materialnych korzyści.
Rozdział IV
Protetyk słuchu a społeczeństwo
Art. 28
Protetyk słuchu ma obowiązek zwracania uwagi społeczeństwa, władz i każdej osobie słabo słyszącej na znaczenie ochrony słuchu, a także na zagrożenie hałasem.
Art. 29
Protetyk słuchu może uczestniczyć w badaniach masowych o charakterze przesiewowym. Badania te nie powinny stwarzać ryzyka zagrożenia zdrowia osób w nich uczestniczących. Osoby biorące udział w badaniu muszą być dokładnie poinformowane jaki jest ich przebieg i cel.
Rozdział V
Zasady ogólne
Art. 32
Protetycy słuchu, którzy nauczają studentów, uczniów szkól policealnych lub szkolą protetyków słuchu powinni swoim postępowaniem stanowić przykład godny naśladowania dla studentów i młodych protetyków będących pod ich opieką.
Przyrzeczenie protetyka słuchu
Przyjmę z szacunkiem i wdzięcznością dla moich nauczycieli nadany mi tytuł protetyka słuchu i w pełni świadomy związanych z nim obowiązków przyrzekam:
– obowiązki te sumiennie spełniać
– według najlepszej mej wiedzy przeciwdziałać dolegliwościom osób słabo słyszących związanych
– z ubytkiem słuchu, mając na celu wyłącznie ich dobro i okazując im szacunek
– nie nadużywać ich zaufania
– strzec godności zawodu protetyka słuchu, do kolegów odnosić sięz należytą życzliwością, postępując bezstronnie i mając na względzie wyłącznie dobro osób słabo słyszących
– stale poszerzać swą wiedzę